Morihei Ueshiba - Twórca Aikido


Morihei Ueshiba urodził się 14.12.1883 r. w wiosce Tanabe w pobliżu Kii. W swoim życiu spotkał wielu nauczycieli sztuk walki, od których zaczerpnął podwaliny do stworzenia własnego, unikalnego systemu walki (aikido) i związanej z nim filozofii, mówiącej o potrzebie wzajemnej miłości i harmonizowania istoty materialnej człowieka z jego duchem.

Życie Moriheia pełne jest tajemniczych wydarzeń, o jego czynach opowiada się wręcz legendy. Niektórzy twierdzą, że posiadał on "szósty zmysł", dzięki któremu potrafił uniknąć każdego ataku. Trudno powiedzieć, ile prawdy jest w tych opowieściach, faktem jest jednak, że był on niedoścignionym mistrzem sztuk walki. W uznaniu jego mistrzowskiego kunsztu otrzymał przydomek "O'Sensei", czyli "wielki nauczyciel". Jego silna osobowość, wytrwałość i oddanie się praktyce pozwoliło mu rozpropagować i zaszczepić, poprzez swoich uczniów, aikido na całym świecie. Dzięki niemu możemy dziś cieszyć się praktyką tej wspaniałej sztuki walki.


O'Sensei zmarł 26.04.1969 r. w Iwamie, pozostawiając po sobie wielki dar dla przyszłych pokoleń.

Hirokazu Kobayashi

Hirokazu Kobayashi - jeden z najwybitniejszych uczniów Ueshiby.

Hirokazu Kobayashi Sensei, urodził sie 14.02.1929 r. Od najmłodszych lat pasjonowały go sztuki walki - praktykował m. in.: kendo, judo i karate.
W 1946 r. po raz pierwszy spotkał Ueshibę i od tego czasu stał się jego uczniem i asystentem. W roku 1964 otrzymuje od O'Sensei stopień 8 dan, ma wtedy 35 lat - jest najmłodszym posiadaczem tak wysokiego stopnia.

Kobayashi zawsze uświadamiał, że wartość stopnia polega na nadaniu go przez osobę, którą uznaje się za własnego mistrza i autorytet (relacje mistrz - uczeń). Po śmierci O'Sensei (Ueshiby) Hirokazu Kobayashi zajął się propagowaniem aikido poza Japonią - jak polecił mu jego Nauczyciel i nauczał przez resztę swojego życia.
Techniki Kobayashiego były koliste i zwięzłe. Wydawało się, że nie wkładał żadnego wysiłku w techniki, które wykonywał.

Charakterystyczny sposób przemieszczania się mistrza Kobayashiego, cechował się estetyką i zawsze prostą postawą (nie pochylanie się).

Kobayashi rozwinął techniki "irimi" i "meguri" stosował zasadę ruchów rotacyjnych w przegubach, nazywanych meguri, a także wykorzystywał unikalną szkołę walki bokenem i jo przekazaną mu przez mistrza Ueshibę.


28 sierpnia 1998 roku Sensei Kobayashi umiera - ale ,,na zawsze pozostanie w pamięci ćwiczących".Tradycje przekazu mistrza Kobayashi kontynuuje obecnie bardzo wielu jego uczniów m. in.: Sensei A. Cognard, Sensei E. Leman, Sensei Paolo Salwadego, Sensei Walter Oeshlager, Sensei Jean-François Riondet, kontunuowali - Sensei Alan Ruddock, Sensei Giampietro Savegnago.

Adam Baliczek - Sensei

- kontynuator nauki tradycyjnego aikido Hirokazu Kobayashi

Adam Baliczek urodził się 21.12.1961 r. w Białymstoku. Od 1985 roku praktykuje aikido, zgłębia tajniki, uczestniczy w licznych stażach wielu mistrzów min. Sensei André Cognarda, Sensei Etienne Lemana, uczestniczył w stażach Sensei Hirokazu Kobayashiego, Sensei Giampietro Savegnago, Sensei Alana Ruddocka.

W roku 1994 i 1995 nasz Sensei by uczyć się od samego Sensei Hirokazu Kobayashiego - przemierza drogę z Białegostoku do Francji i z Francji do Białegostoku - rowerem !!!

- i jak wspomina: - "to najważniejsze staże mojego życia".Sensei Adam Baliczek - praktykuje, naucza, prowadzi wiele staży w kraju i za granicą, wyedukował wielu Senpai i Sensei.

"To wielki zaszczyt - być uczniem Sensei".

Kontakt

Krzysztof Remża

Telefon: 606 48 28 91
GG: 9326095
Skype: krzysztof.remza
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Galeria